“ЗАХИСТ ПРАВА”

Адвокатське обʼєднання м.Київ

Юридичний вісник. Статті та новини

Підключення будинку до електричних мереж

A A A
29 березня 2015р. 18:36
"Захист Права"
Купуючи земельну ділянку із недобудовою чи будуючи приватний будинок, більшість власників рано чи пізно зіштовхуються із проблемою підключення будівлі до електропостачання. Підключення будинку (споруди) до електропостачання на перший погляд, і лише необізнаним може здатись досить простою процедурою. 
Оскільки, більшість наших клієнтів, які звертаються до нас за консультаційною правовою допомогою щодо підключення електропостачання, задають майже одні і ті ж запитання. Тому, даною статтею ми спробуємо стисло відповісти на загальні запитання, які стосуються підключення будинку до електропостачання.
 
Підключення до електропостачання, із чого розпочати в першу чергу
Із самого початку необхідно звернутися до обслуговуючої організації районної електричної мережі (далі – РЕМ) за територіальністю, розташування будинку чи ділянки, що потребує підключення. Де вам мають надати усю необхідну інформацію, «особливості» підключення в даній конкретній місцевості, а також зразки заяви і договору, про які поговоримо далі.
Наголошуємо, що право та порядок підключення до електромережі регламентується ст. 714 Цивільного кодексу України (надалі ЦК України) та Правил приєднання електроустановок до електричних мереж (далі - Правила), який затверджений  постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 17.01.2013 року № 32.
Слід зазначити, що звернувшись із відповідною письмовою заявою до територіального РЕМ, вам не мають право відмовити у прийнятті заяви та оформленні документів на підключення (приєднання) до відповідної електромережі. Адже пунктом 1.3 Правил чітко визначено, що електропередавальна організація не має право на відмову у прийнятті документів та підключенні до електро мережі.
Звісно ж, на практиці не завжди усе відбувається так, як прописано у вищезазначених Правилах, заяву можуть просто не прийняти, оскільки не має відповідальної посадової особи, або прийняли і вона кудись поділась, строки виготовлення технічної документації ніде не визначені, не кажучи уже про здійснення самих робіт (наприклад, встановлення опори, підключення до трансформаторної підстанції, проведення лінії, тощо). 
 
Які документи необхідні
У поданій заяві до РЕМ, потрібно вказати свої особисті дані, дані про місце розташування об’єкта, який слід підключити до електромережі, мету приєднання, необхідну потужність приєднання тощо.
До заяви також додається копія документу, який підтверджує право власності чи користування об’єктом (ділянкою), що потребує підключення, копію паспорта, а також ситуаційний план із зазначенням місця розташування електроустановки та викопіювання з топографо-геодезичного плану в масштабі 1:2000 із зазначенням місця розташування електроустановки, земельної ділянки або прогнозованої точки приєднання (підпункт 4 пункту 1.3 Правил). Вище згаданий ситуаційний план і викопіювання із топографо-геодезичного плану можуть зробити у самому РЕМі, якщо є наявні спеціалісти, або спеціальні приватні організації, які надають такі послуги.
Наступний документ, який ви маєте отримати - це проект договору, після підписання якого, сплати послуг та виконання робіт має відбуватися довгоочікуване підключення до електромережі.
Слід зазначити, що ціна послуг РЕМ залежить від кількості витрачених людино годин та виду підключення (стандартного чи не стандартного).
 
Що являють собою стандартне та не стандартне підключення до електромережі
Потрібно розуміти, що до моменту подачі заяви та документів, потрібно з’ясувати, яке підключення до електромережі у вашому випадку можливо здійснити, і скільки це буде коштувати (адже сума інколи сягає від 3000 тис. грн. до 70 000 тис. грн., і це ще не межа). Існує, визначене затвердженою методикою стандартне і не стандартне підключення. Стандартне підключення вважається підключення до вже наявної лінії енергопостачання, яка розташоване не далі чим 300 метрів, а також ви оплачуєте тільки ту потужність, яка вам необхідна (до 16 кВт, від 16 до 50 і від 50 до 160 кВт).

Щодо нестандартного підключення, то при ньому будуються нові електропоставляючі потужності, які дозволяють підключитися до лінії енергопостачання, що розташована на відстані більше 300 метрів. Як ви розумієте це потребує чималих грошових витрат.
 
Визначення ціни за стандартне підключення
Щоб визначити, скільки ж потрібно заплати за стандартне підключення до електромережі, треба звертатися до ставок плати за стандартне приєднання електроустановок на 2015 рік, що затверджені постановою  Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16.12.2014 року № 805 (далі – Постанова).
Слід сказати, що ціна питання залежить від того, який ступень потужності вам потрібний: перший – до 16 кВт включно, або ж другий - від 16 кВт до 50 кВт включно, а також від того, де вам треба здійснити приєднання в місті чи селі.
Розглянемо приклад. Ви купили дачний будинок в сільській місцевості київської області, і маєте намір підключитися до електромережі (стандартне підключення) за трифазним приєднанням. Вас влаштовує потужність 5 кВт, з ступенем напруги в точці приєднання 10 кВ. В даному разі, ви звертаєтесь до додатку 4 Постанови, де можете побачити, що за 1 кВт, в київській області, ціна складає 2,15 тис. грн. Відповідно 5 кВт обійдеться вам: 5 * 2,15 = 10,75 тис. грн.
Отже, як бачите, ціна є м’яко кажучи не маленькою, це, до речі, не враховуючи податку на додану вартість, а ще не потрібно забувати про складання ситуаційного плану і викопіювання із топографо-геодезичного плану, про це говорилося раніше.
 
Визначення ціни за нестандартне підключення
Для того, щоб вирахувати скільки ж треба сплатити за нестандартне підключення до електромережі, необхідно звертатися до Методики розрахунку плати за приєднання електроустановок до електричних мереж (розділ 4) (далі – Методика), затвердженої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 12.02.2013 року № 115.
Так, згідно пункту 4.2 Методики, плата за приєднання визначається, якщо відомі:
- заявлена до приєднання потужність замовника;
- питома вартість резерву абонованої приєднаної потужності на джерелі живлення на дату укладення договору про приєднання;
 - визначена вартість будівництва та/або реконструкції лінії електропередачі до точки приєднання електроустановки замовника.
Тому, як видно, правильно вирахувати ціну складно, тому наша порада – звернутися до професіонала, щоб він вирахував вам ціну, без будь який «відхилень» на пару тисяч гривень.
 
Строки виконання підключення
Відповідно до Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, приблизний строк виконання робіт, із підготування всієї необхідної документації, може становити від 15 до 45 діб. Знову ж таки, залежить від того, яку потужність приєднання ви обрали, яка місцевість та як «працюють» відповідні органи в цій місцевості.
 
Що робити, якщо потрібно провести лінію електромережі через сусідню приватну ділянку або найближчий трансформатор належить приватній особі 
Наприкінці хочеться зазначити, що досить часто буває так, що для приєднання до електромережі, мало вашого бажання. Досить є частою ситуація, коли потрібно провести лінію електромережі до свого будинку через ділянку сусіда. В такому разі може допомогти 

сервітут, який встановлюється договором, законом, заповітом або рішенням суду, для задоволення потреб інших осіб, які не можуть 
бути задоволені іншим способом (ст. ст. 401, 402 Цивільного кодексу України). Тобто, вам можна звернутися до сусіда із проханням укласти такий договір, де звісно буде вказана ціна питання, але тут вже треба домовлятися із сусідом про її розмір. Якщо ж він пропонує дуже велику ціну або не згодний, то можна звертатися до суду.
 
Також часто зустрічаються ситуації, коли неподалік від вашої ділянки є наявний трансформатор, але він приватний, наприклад громадянин, який замається підприємницькою діяльністю. У такому разі, вам потрібно звертатися до такого суб’єкта господарювання з відповідним проханням. Згідно пункту 1.5 Правил, суб’єкт господарювання має право погодити приєднання його електроустановок до власних технологічних електричних мереж. Наголошуємо, що такий суб’єкт не зобов’язаний це робити, а тільки має право. Тому, тут вже все залежить від того, як ви домовитесь з ним, і за яку ціну. 
 
Отже, підключення до електромережі є процедурою, яка вимагає чимало витрати часу, зусиль і коштів. Тому ми вам радимо, якщо не дуже розумієтеся на всіх вище наведених документах, звертатися до спеціалістів з права. Адже дуже часто громадянам, через їх не обізнаність, нараховують «зайві» грошові кошти.
 
 
 
Схоже по темі:

 

Ключові слова: Підключення будинку до електропостання, юридичні послуги щодо оформлення електропостачання до обєкту