Придбання вживаного автомобіля, що потрібно знати? |
|
||
22 березня 2015р. 22:04
Адвокат "Захист Права"
|
Сьогодні економічна ситуація в країні не з найкращих, зростання курсу долара підняло і до того не малі ціни на товари та майно, майже до нереальних. Останнє спонукає громадян на заощадження за рахунок придбання більш дешевших товарів, відмови від товарів і послуг, які не є першочерговими та життєво необхідні.
Та сама ситуація і стосується транспортних засобів, люди шукають спосіб, як би обзавестися транспортним засобом, при цьому витратити менше коштів. Оскільки, не вистачає коштів, які потрібно сплатити за новеньке авто, значна частина надає перевагу вживаним (б/у) автомобілям, тобто придбання з рук. Досить часто це призводить до сумних наслідків.
Отже, спробуємо розібратися детальніше.
Приховані недоліки та неприємності, які може приховувати історія автомобіля
Купуючи авто «на руках», треба ретельно підходити до перевірки технічного стану самого автомобіля, документів, та до того, яким чином ви будете засвідчувати факт передачі автомобіля.

Як дізнатися чи не перебуває авто в розшуку (в угоні)?
З самого початку, коли ви перший раз оглядатимете автомобіль, у вас є змога не тільки перевірити його на справність, але й записати державний знак, номер кузова або шасі. Це потрібно для того, щоб мати змогу перевірити даний автомобіль через онлайн - базу Міністерства внутрішніх справ України (далі – МВС).
Тобто, маючи, наприклад, номер кузова та державний знак, ви заходити на офіційний сайт МВС, переходите за посиланням «Розшукові обліки МВС», після чого переходите до розділу «Транспортні засоби у розшуку», де вводите вище згадані дані і отримуєте інформацію проте, чи перебуває такий автомобіль у розшуку чи ні.
Це дуже важливо, тому не лініться, зайти на сайт не така вже й тяжка справа, яка може убезпечити вас.
Перевірка документів на транспортний засіб
Також важливим першочерговим етапом є перевірка всіх документів на авто. Вам необхідно переконатися, що номера кузова, шасі та інші позначення повністю співпадають з тими, що вказані у технічному паспорті, свідоцтві про прийняття спадщини, договорі дарування, договорі купівлі-продажу, тощо. Це дуже важливо, так як махінації в цьому плані надзвичайно поширені, і треба бути уважними.
Якщо ви не є фахівцем авто експертизи, не маєте відповідних юридичних навиків, то краще зверніться до відповідних експертів. Адже, сплативши за послуги авто експерта чи фахівця в галузі права, останні у відповідності до висновку чи договору візьмуть на себе відповідальність щодо ризиків втратити автомобіль у майбутньому.
Крадені авто із зони АТО
Звертаємо вашу увагу на те, що коли ви перший раз зустрілися із продавцем автомобіля, уважно спостерігайте за його поведінкою. Якщо він намагається будь яким способом продати автомобіль, за низькою ціною і не хоче їхати до Міжрайонного реєстраційно-екзаменаційного відділу (далі – МРЕВ), представляється біженцем чи переселенцем зі сходу України – це повинно вас насторожувати.
Вище охарактеризована поведінка продавця, може свідчити про те, що авто крадене, і дивлячись на ніби наявність всіх документів, крадене воно із зони АТО. Тому, що вже не раз працівники ДАІ наголошували, що сепаратисти, отримавши доступ до всіх баз даних, просто підроблюють всі документи, і тим самим роблять автомобілі – двійники, які на перший погляд є цілком законними і не проблемними.
Якщо ви помітите такі нюанси, радимо вам краще пошукати іншого продавця та інше авто.
Документ, який засвідчує факт придбання транспортного засобу
Після того, як ви перевірили автомобіль на технічну справність, впевнені, що він не у розшуку і не крадений, не має ніяких обтяжень чи обмежень, наступним кроком, потрібно оформлювати факт покупки. І тут, зазвичай, більшість роблять багато помилок, погоджуючись із продавцями і «купують» автомобіль за довіреністю чи за договором дарування, і все за для того, аби витратити менше своїх коштів.
Ситуація, яка стосується оформлення генеральної довіреності на право керування автомобілем, дає лише право керування, не більше, і лише на термін визначений в довіреності самим довірителем. Не оберігає вона нового «власника», а насправді кермувальника, від арешту авто і постановки його на спец майданчик на найближчому посту ДАІ.
Одним словом, придбання автомобіля за довіреністю – це невиправданий ризик і є просто підтвердженням факту безграмотності. Адже із прийнятим Законом України № 8397 від 15.04.2011 року “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення надмірного державного регулювання у сфері автомобільних перевезень”, її обов’язковість була відмінена разом із технічним оглядом на більшість приватних автомобілів.
Щодо договору дарування, деякі також укладають договір аби уникнути зайвих податків тощо. Але ми звертаємо вашу увагу на ст. 724 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України), де йде мова про односторонню відмові від договору дарування. Так, у ч. 1 цієї статті визначено, що дарувальник має право відмовитися від передання дарунка у майбутньому, якщо після укладення договору його майновий стан істотно погіршився. Тобто, є ризик, що майновий стан особи – дарувальника, враховуючи сьогоднішню ситуацію в країні, може погіршитися будь коли, і він просто забере у вас авто, і, звісно ж, не поверне ніяких коштів.
Один із не менш поширених способів придбання автомобіля через довідку рахунок, яка оформлюється у МРЕВ за місцем реєстрації авто. Цей спосіб дійсно мінімізує витрати на податки та збори, також же за окрему плату можливо і перевірити авто щодо розшуку та у авто технічного експерта, але, не допоможе виявити наявне обтяження, судового спору, накладення арешту через виконавчу службу, тощо.
Тому, дивлячись на вище сказане єдиним надійним документом, який треба укладати при придбанні автомобіля, є договір купівлі - продажу.
Договір купівлі-продажу автомобіля
Договір купівлі-продажу визначений у ст. ст. 655, 656 ЦК України, де чітко і ясно визначено, що за таким договором, власник автомобіля (у нашому випадку) передає або зобов’язується це зробити, транспортний засіб у власність іншої сторони, покупця, за умови оплати і прийняття автомобіля покупцем.
Тобто, нотаріус зможе перевірити, чи не заставлене авто, чи не має на ньому будь яких обтяжень. Тому, звернення до нотаріуса є необхідним і надзвичайно важливим кроком, при покупці автомобіля.
Чи потрібно сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування при покупці б/у авта
Наголошуємо і звертаємо вашу увагу на Порядок сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 1998 р. № 1740. Пунктом 12 Порядку визначено, що платниками такого збору є фізичні особи, що набувають права власності на НОВІ авто. Тобто, якщо ви купуєте автомобіль «на руках», то вам не потрібно сплачувати збір за перереєстрацію.
Перереєстрація автомобіля
Слід зазначити, що коли ви придбали автомобіль на руках, то його все одно потрібно перереєструвати. Тут слід пам’ятати про пункт 4.8 Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затверджену Наказ МВС від 11.08.2010 року № 379. У вищезазначеному пункті зазначається наступне: «перереєстрація транспортного засобу здійснюється за наявності документів про правомірність придбання цього засобу». Пам’ятайте, що в цьому разі зняття з обліку автомобіля не відбувається. Відповідно до абзацу другого пункту 4.8 Інструкції, при перереєстрації здійснюються такі ж дії, як і при першій реєстрації автомобіля.
Отже, придбання автомобіля «на руках», тобто вживаного є досить складною процедурою. Це згодом може проявитись у тому, що вас можуть обдурити на будь якому етапі покупки, і потрібно бути надзвичайно уважними і обізнаними, щоб не втрапити в халепу.
Щиро сподіваємось, що дотримання наших порад, які ґрунтуються виключно на досвіді і підкріплюються чинним законодавством України, допоможе вам уникнути майбутніх негараздів.
Хай щастить.
Схожі статті та практика:
- Автомобіль вилучили на штрафмайданчик
- Якщо потрапили у ДТП, як діяти?
- Інспекторів ДАЇ озброїли мобільними платіжними терміналами
- Увага водії! Підроблені поліси страхової відповідальності
- Європротокол. Переваги і приховані недоліки,
- Адвокат по ДТП. Корисні поради для водія.
- Зміни до Правил дорожнього руху України з 15 квітня 2013 року
- Зміни при реєстрації автотранспорту
- Правила поведінки при ДТП.
- Тактика захисту водія в суді.
- Відшкодування матеріальної компенсації водіям транспортних засобів внаслідок неякісного покриття доріг,
- Штраф або громадські роботи при порушенні ПДР
- Консультації по темі цивільні правовідносини
- Рішення суду "про стягнення страхового відшкодування, пені та моральної шкоди"
- Вирок суду щодо водія маршрутного автобуса, який завдав середньої тяжкості ушкодження пасажирці в наслідок недбальства
Ключові слова: Юридична перевірка транспортного засобу, оформлення права власності на авто, юридичне супроводження під час придбання транспортного засобу