Legal services in Kiev from the bar association RIGHT PROTECTION About us | Legal services | Legal advice | Contacts | Blog Lawyers "Right Protection" | Housing Law | Commercial Law | Family Law
Answers to questions tagged "Цивільні правовідносини" Back to the list of court decisions

Рішення суду про стягнення страхового відшкодування, пені та моральної шкоди

14 June 2011р. 22:42

 

 Справа № 2-2572/11

Р І Ш Е Н Н Я

І м е н е м  У к р а ї н и

07 квітня 4011 року Голосіївський районний суд міста Києва у складі:

       головуючого судді      Новак А.В.,

                  при секретарі              Харенко А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Відкритого акціонерного товариства Національної акціонерної страхової компанії «ОРАНТА», ОСОБА_2, третя особа –ОСОБА_3 про стягнення страхового відшкодування, пені та моральної шкоди,-

встановив У

позивач звернувся до Голосіївського районного суду м. Києва з позовом до Відкритого акціонерного товариства Національної акціонерної страхової компанії «ОРАНТА», ОСОБА_2, третя особа –ОСОБА_3 про стягнення страхового відшкодування, пені та моральної шкоди. Мотивував свої вимоги тим, що 22 липня 2010 року її автомобіль «Шевролет», д.н.з. НОМЕР_1, під керуванням ОСОБА_3 потрапив у дорожньо-транспортну пригоду, виновником якої був водій автомобіля «Ауді», д.н.з. НОМЕР_2 ОСОБА_4., цивільно-правова відповідальність якого була застрахована у ВАТ НАСК «ОРАНТА», згідно полісу обовязкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № ВЕ/1488223 від 24.02.2010 року.

Позивач звернувся до страховика із заявою про настання страхового випадку, однак відповідач відмовив у виплаті страхового відшкодування та листом № 09.03.03/21390 від 30.09.2010 року та листом № 09-03-09/799 від 17.01.2011 року повідомив його, що в разі надання постанови суду , щодо питання про наявність чи відсутність вини кожного з учасників дорожньо-транспортної пригоди, яка відбулась 22.07.2010 року, або у разі розподілу вини, рішення страховика буде переглянуто.

Постановою Печерського районного суду міста Києва від 11 серпня 2010 року ОСОБА_2 було визнано винним в порушенні п. 13.1 Правил дорожнього руху України та притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення з накладенням на нього стягнення у виді штрафу.

З метою визначення розміру майнової шкоди, нею було замовлено автотоварознавчу експертизу, згідно висновку ТОВ «УкрАвто»за № 463 від 22.12.2010 року, матеріальна шкода спричинена власнику автомобіля «Шевролет», р.н. НОМЕР_1 становить 12290 гривень 64 копійки, а тому вважає, що така сума підлягає стягненню з відповідача. Крім того просить суд стягнути з відповідача пеню у розмірі 725 гривень 48 копійок, витрати повязані з проведенням експертизи та моральну шкоду у розмірі 2000 гривень. З відповідача ОСОБА_2 просить стягнути суму франшизи у розмірі 510 гривень та вирішити питання про судові витрати.

В судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги та просив суд ухвалити рішення, яким стягнути з відповідача на користь його довірителя суму страхового відшкодування із врахуванням суми франшизи, витрати повязані з проведенням автотоварознавчої експертизи, моральну шкоду та суму пені за несвоєчасно виплачене страхове відшкодування.

Представник відповідача ВАТ НАСК «ОРАНТА»в судовому засіданні позов визнав частково, не заперечував, щодо стягнення суми страхового відшкодування у розмірі 9968 гривень 21 копійкй, пені у розмірі 569 гривень 42 копійки. Зокрема зазначив, що позивачу було правомірно відмовлено у виплаті страхового відшкодування, оскільки не було надано усіх документів відповідно до переліку, а тому на адресу позивача було надіслано листи з роз'ясненням про необхідність подачі всіх необхідних документів.

Крім того представник відповідача зазначив, що згідно дослідження № НОМЕР_1_10.08-3 від 10.08.2010 року матеріальний збиток завданий автомобілю позивача становить 9968 гривень 21 копійку з врахуванням ПДВ.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився. Про день, час та місце слухання справи був повідомлений належним чином. Про причини неявки суд не повідомив.

Третя особа - ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав. Просив суд позов задовольнити

Заслухавши сторони, представників, дослідивши і проаналізувавши докази, які містяться в матеріалах справи, суд на основі повно і всебічно з’ясованих обставин, на які сторони посилались як на підставу своїх вимог і заперечень, дійшов наступних висновків.

З матеріалів постанови Печерського районного суду міста Києва від 11 серпня 2010 року вбачається, що ОСОБА_2 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення та піддано адміністративному стягненню у виді штрафу.

З висновку дослідження ТОВ «УкрАвто»за № 463 від 22.12.2010 року вбачається, що матеріальний збиток спричинений власнику автомобіля «Шевролет», р.н. НОМЕР_1 становить 12290 гривень 64 копійки з врахуванням податку на додану вартість.

З матеріалів дослідження № НОМЕР_1_10.08-3 від 10.08.2010 року вбачається, що матеріальний збиток завданий власнику автомобіля «Шевролет», р.н. НОМЕР_1 становить 12290 гривень 64 копійки з врахуванням податку на додану вартість.

Суд вважає, що в конкретному випадку страховик –ВАТ НАСК «ОРАНТА»зменшуючи розмір страхового відшкодування, а саме визнаючи позовні вимоги в частині майнової шкоди без врахування суми ПДВ діє правомірно.

Відповідно до Закону України «Про податок на додану вартість»операції з надання послуг із страхування, співстрахування або перестрахування особами, які мають ліцензію на здійснення страхової діяльності відповідно до Закону, а також повязаних з такою діялністю послуг страхових (перестрахових) брокерів та страхових агентів, не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість.

Податкові зобов'язання з податку на додану вартість виникають у платника податку на додану вартість, який здійснює операції з поставки товарів чи послуг товарно-матеріальних цінностей і послуг по ремонту, заміщенню, відтворенню застрахованого об'єкта, оскільки такі операції є обєктом оподаткування податком на додану вартість.

Позивачем не було надано ВАТ НАСК «ОРАНТА» деталізованих актів виконаних робіт та будь-яких касових чеків з СТО, а останній в свою чергу, не надав підтвердження того, що він є платником податку на додану вартість.

З врахуванням цього, суд обгрунтовано дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині відшкодування майнової шкоди підлягають задоволенню частково у розмірі 9968 гривень 21 копійка, оскільки розрахунок суми виплати страхового відшкодування, здійснюється без урахування сум податку на додану вартість, що і було здійснено ВАТ НАСК «ОРАНТА»з врахуванням норм Закону України «Про податок на додану вартість».

Також судом не встановлено підстав для задоволення позову повністю в частині стягнення з відповідача пені за несвоєчасну виплату страхового відшкодування, а тому суд вважає, що в цій частині позовні вимоги підлягають частковому задоволенню у розмірі 569 гривень 42 копійки.

В частині стягнення з відповідача ВАТ НАСК «ОРАНТА»моральної шкоди, суд дійшов висновку про неможливість задоволення такої вимоги, оскільки Законом України «Про обовязкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів»не передбачено відшкодування страховиком моральної шкоди.

Крім того, нормами Закону України «Про обовязкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів»передбачено обовязок страховика відшкодувати потерпілій особі розмір прямих матеріальних збитків, а тому суд вважає з необхідне відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в частині стягнення з ВАТ НАСК «ОРАНТА»суми витрат повязаних з проведенням автотоварознавчої експертизи.

На основі повно і всебічно з’ясованих обставин, на які посилались сторони, як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв’язок у їх сукупності,  встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову частково.

Питання про розподіл судових витрат вирішити в порядку ст.ст. 84, 88 ЦПК України.

Керуючись ст.ст. 212-215, 223, 294-296 ЦПК України,суд,-

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 до Відкритого акціонерного товариства Національної акціонерної страхової компанії «ОРАНТА», ОСОБА_2, третя особа –ОСОБА_3 про стягнення страхового відшкодування, пені та моральної шкоди – задовольнити частко .

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства Національної акціонерної страхової компанії «ОРАНТА»суму страхового відшкодування у розмірі 9968(дев'ять тисяч дев'ятсот шістдесят вісім)  гривень 21  копійку, суму пені у розмірі 569(п'ятсот шістдесят дев'ять)  гривень 42  копійки, судовий збір у розмірі 102(сто дві)  гривні 92 копійки, витрати на інформаційно-технічне забезпечення справи у розмірі 76 (сімдесят шість)  гривень 80  копійок, а всього 10717(десять тисяч сімсот сімнадцять)  гривень35  копійок.

В решті позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його проголошення, а рішення яке було ухвалено без участі особи, яка її оскаржує протягом десяти днів з дня отримання копії рішення. Апеляційна скарга подається до Апеляційного суду м. Києва через Голосіївський районний суд м. Києва.

  Суддя                                                                                     А.Новак

ЗАХИСТ ПРАВА
Answers to questions tagged "Цивільні правовідносини" Back to the list of court decisions

GRATITUDE CLIENT - THE KEY TO OUR SUCCESS!!!
zahist-prava.com.ua       Developed by © company "RIGHT PROTECTION"
Каталог юридических компаний Украины | Каталог предприятий